סדר היום של תינוק שרק נולד אינו קבוע. למרות זאת, הקניית הרגלים נכונים לשגרת סדר יום ולילה חשובה מאוד ועשויה להקל על האם והתינוק גם בעתיד.

איך בונים סדר יום בתקופת משכב הלידה?
התקופה הראשונה לאחר הלידה נקראת תקופת משכב הלידה.
תקופה זו אורכת ששה שבועות וחשובה להחלמת הגוף והתאוששותו לאחר הלידה.
בתקופה זו מתרחשים מספר שינויים פיזיולוגים במערכות שונות בגופה של האם:
1. הרחם מתכווץ ומתכנס לאגן בתקופה זו.
2. מתרחש דימום שכמותו הולכת ומתמעטת.
3. ייתכנו בצקות בגוף אשר יופרשו מהגוף בזיעה ומתן שתן.
4. בתקופה זו הגוף עובר החלמה והתאוששות מהתפרים.
בתקופת משכב הלידה רצוי שזמן מנוחת האם יהיה מקביל למנוחת התינוק. כלומר, מומלץ לשכב לישון כאשר התינוק נרדם. בנוסף, רצוי לארגן את מטלות הבית בצורה יעילה: להשתמש בכלים חד פעמיים כדי להקל על שטיפת הכלים, להקפיא אוכל מבושל, וכן מומלץ לקנות חטיפי מזון מזינים שיהיו זמינים בקרבת האם.
סדר יום של תינוק שרק נולד אינו קבוע ומתאפיין בשינה של כ80%  מהיממה. שאטר סטוק

קצב הגדילה של התינוק בשנה הראשונה הוא המהיר ביותר בחייו מחוץ לרחם. בתקופה זו סדר היום שלו אינו קבוע ומתאפיין בשינה של כ-80% מהיממה. שינה בתקופה זו מאוד חשובה ומשמעותית לתינוק. בזמן השינה מופרש הורמון גדילה שאחראי לגדילה הנמרצת אצל התינוק, שמכפיל את משקל הלידה בין גיל 4-6 חודשים ומשלש אותו בגיל 12 חודשים. בתקופת משכב הלידה אין אנו מצפים עדיין לסדר יום קבוע אצל התינוק, אלא למחזוריות של האכלה ושינה וזמני עירות אשר מתארכים בהתאמה עם גדילתו.
במקרים רבים תינוקות נולדים בשגרת יום ולילה הפוכה (JET LEG) כלומר, הם ערניים יותר בלילה ופחות פעילים ביום. מצב זה הוא קרוב לוודאי המשך של הזמן בו היו ברחם, שם היו יותר פעילים בלילה, בזמן שהאם נחה ופחות פעילים ביום עם תנועות האם.
יחד עם זאת, הקנית הרגלים נכונים לשגרת סדר יום ולילה חשובה מאוד ומקלה על האם והתינוק.
אז איך מכוונים את התינוק הרך לטובת סדר יום שיהיה ברור לו וגם יקל על האם?
כשמטפלים בתינוק במהלך הלילה, חשוב להימנע מדיבור או משחק איתו. שאטרסטוק
5 כללי זהב לסדר יום לתינוק שרק נולד:
1. במהלך הלילה מופרש ההורמון מלטונין שמשרה שינה עמוקה, לכן התינוק ישן שינה עמוקה יותר מבמהלך היום. כדי לאפשר לתינוק להבחין בין יום ולילה חשוב לעשות הבחנה בין אור לחושך: במהלך היום חשפו את התינוק לאור השמש בטיול בעגלה קרוב למקום מגוריכם, או הניחו את העריסה סמוך למרפסת או לחלון מואר. בלילה חשוב שהתינוק ישהה בחדר חשוך.

2. קיום טקס שינה הוא חשוב מאוד, ומסמל עבור התינוק את סוף היום והכניסה לשנת לילה. מומלץ לבצע טקס שינה קבוע בשעה קבועה כבר מגיל צעיר מאוד. טקס השינה כולל: רחצה, האכלה, שיר/סיפור/מוזיקה נעימה והשכבה בחדר חשוך

3. חשוב מאוד לשים לב לסימני עייפות ראשונים של התינוק: פיהוק, שפשוף עיניים, אי שקט, הפנית מבט הצידה, בכי ועצבנות. כשמשכיבים את התינוק במיטתו כאשר הוא עייף מדי, הוא ברוב המקרים יתקשה להירדם בשל עודף גירויים.

4. כשמטפלים בתינוק במהלך הלילה, חשוב להימנע מדיבור או משחק איתו. כשתינוקות קמים הם לעיתים נראים מאוד עירניים (פוקחים עיניים ומגיבים בחיוך או מלמול), אך למעשה, הם יכולים להירדם שוב במהירות.

5. בלילה כדאי לטפל בתינוק בחדר חשוך עם מנורת לילה קטנה, ולא להוציאו לסלון. לתינוק יש מחזוריות של האכלה,שינה,עירות. כדאי לדעת כי במקרה של תינוקות יונקים, מחזוריות האכלה והשינה משתנה מתקופה לתקופה. במהלך ההנקה הראשונית, שנקראת הנקת אשכולות, כמות הארוחה משתנה בין הנקה להנקה ולכן הרווחים בין הנקה להנקה גם הם משתנים. כך משתנים גם בהתאמה מרווחי הזמן בין שינה לשינה.

מאת:
רוית בר און יועצת שינה מבית עידן ההורות,
יועצת הנקה ואחות מוסמכת,
מתמחה בגישת האינטליגנציה הרגשית

.

כתבה שהתפרסמה במגזין להיות הורים של NRG מעריב בתאריך 6/5/12