החופש החל והילדים כבר צועקים:"אמא! משעמם לי"? כך תעסיקו אותם

מי אינו מכיר את שלישיית המילים "אמא! משעמם לי?"המרדף אחר תעסוקה לילדים בימי הקיץ מוביל לא מעט הורים אל הקייטנות. אולם גם אלה אשר ישלמו עליהן במיטב כספם ייאלצו לבלות בסופו של דבר מספר לא מבוטל של ימים עם הקטנטנים בבית.

"בכל מקרה ילדים זקוקים לזמן הירגעות והבית הוא סביבה שמאפשרת את זה" אומרת נעמה סבג-שמש יועצת ומנחת הורים ומנהלת רשת "עידן הורות" "ימים בבית יכולים להיות זמן מעולה לאינטראקציה משמעותית עם הילדים. בימים בבית יש זמן ורוגע שמאפשרים משחק למידה ומגע מחבק. זהו זמן מצוין לעיבוד החוויות שהילדים עברו בחופש. אפשר לכתוב ביומן מה נעשה או אפילו להתקשר לדודה רחוקה ולתאר לה את החוויות שנאספו".

סבג-שמש מודעת לכך שהחופש הגדול הוא זמן שבו מתגמשים הגבולות הרגילים אך מדגישה שגם בתקופה זו ילדים זקוקים למסגרת וצריכים לדעת מה השינויים המותרים לעומת המסגרת הרגילה: "שחרור הגבולות צריך להיעשות באופן מודע. לילדים בגילי 4-3ומעלה אפשר להסביר ש'בדרך כלל אנחנו מרשים את זה ואת זה והיום אנחנו מרשים ככה וככה.'צריך להכין אותם לשינויים להסביר מה בדיוק הם כוללים ולהעביר מסר ברור שההורים הם אלה שקובעים את הכללים."

לדברי ד"ר שרית סגל ראש יישומי הפסיכולוגיה במכללת לוינסקי לחינוך מסגרת וגבולות ייתנו לילד ביטחון גדול יותר בתקופה הזו ולכן אף על פי שהמסגרת והגבולות משתנים אין לוותר עליהם. עם זאת ד"ר סגל בהחלט מציעה לתת לילדים מקום בתכנון אופי החופשה והפעילות בה. "במהלך השנה הילד משקיע הרבה זמן בדברים שהוא לא בהכרח אוהב כמו הליכה לבית ספר ומחויבויות אחרות שיש לו. החופשה היא הזדמנות נהדרת לבדוק מה הוא רוצה מה מושך אותו ומה מעניין אותו. יש ילדים שעבורם הליכה לקייטנה מהווה עונש ולכן כדאי לבדוק מה מעורר התלהבות אצלם. הדרך הכי טובה היא להתייעץ איתם לגבי מספר אפשרויות מוגבל ואז לבצע בחירה.

"קייטנת בית יכולה להיות דבר נפלא גם מבחינת חיזוק הקשר בין הורים לילדים וגם מבחינת חיסכון בעלויות. אם רוצים לחסוך יותר ניתן לחלק את ימי החופשה בין קבוצה של הורי חברים כשכל הורה מציע קייטנה בנושא הקרוב לליבו. קייטנה בנושא מסוים יכולה להיות מוצלחת גם אם מדובר בקבוצת ילדים מגוונת מבחינת הגילאים. כשהילדים מבצעים אותה פעילות כל אחד מהם חווה אותה ברמה שונה. על ידי נתינת דגשים שונים לילדים במהלך היום ניתן להתאים את הפעילות לגילו של כל ילד ולדאוג שהוא יפיק ממנה את מירב ההנאה והלמידה."

 הכתבת: רעות חפץ-שוורץ. ישראל היום

5/7/2011