שלום מורן,

בני בן חמש וחצי. בשבועות האחרונים הוא מתעורר בלילה, לפחות פעמיים בשבוע, מתיישב במיטתו, גונח, מתנדנד וממלמל באופן לא ברור תוך כדי בכי מר. מהצד הוא נראה מאד מסכן ואני לא מצליחה לעזור לו. אני מנסה להרגיע ולהחזיר אותו לשינה אבל הוא ממש "לא איתי". אני מאד מודאגת.  זה אורך מספר דקות עד שנרדם. האם זה נורמלי? איך עליי להגיב?

 מורן משיבה:

המצב שאת מתארת נקרא ביעותי לילה. התופעה נפוצה בקרב תינוקות ופעוטות ומאופיינת בהתעוררויות משינה המלוות בפחד, נשימות עמוקות, דופק מואץ, הזעה, נדנוד מונוטוני, וצעקות. ביעותי לילה מופיעים בזמן שלב השינה העמוקה.  במצב זה ילדך עדיין ישן ולא מודע למתרחש סביבו, לכן כאשר פונים אליו הוא אינו מגיב או נענה לך, אלא ממשיך בשלו. ילדך יחזור לשינה רק כאשר הביעותים יחלפו מעצמם. ברוב המקרים הילד יחזור לישון מעצמו ולא יזכור דבר בבוקר.

ולשאלתך כיצד עלייך להגיב - ראשית אין צורך להתערב או לעשות משהו, להפך כאשר מעירים תינוק בסיטואציה זו מביאים להישנות האירוע.

להבדיל מביעותים, סיוטי לילה מאופיינים בהתעוררות מודעת באמצע הלילה בבכי ובבהלה. ילדים להם סיוטים, מגיבים לנוכחותם של ההורים, נרגעים ובדרך כלל זוכרים את החלום.פעוטות יהיו מסוגלים לשתף ולומר ממה נבהלו.

 שיהיו לילות שקטים.

 ______________________________________________________________________

שלום מורן,

יש לי תינוקת בת 10 חודשים המתקשה להירדם לבד. היא נרדמת אך ורק בנדנוד על הידיים וישנה במיטתה שלה. עם זה כבר השלמנו... במהלך היום במעון היא ישנה טוב, בערב הולכת לישון סביב השעה שבע, אבל – בלילה קל היא יכולה להתעורר בכל שעתיים-שלוש, ובלילה קשה יותר, אף בכל שעה. כשמתעוררת, מיד מתחילה בבכי קולני מה שמיד מקפיץ אותנו. אנחנו מרימים ומרגיעים והיא כעבור מספר דקות חוזרת לישון.

קשה לנו מאד לתפקד אחרי לילה כזה ואני גם חושבת שהיא מתעוררת עייפה. מה עלינו לעשות? איך להרגיע אותה בלילה? האם אפשר למנוע את ההתעוררויות המרובות שלה?

מורן משיבה:

אופיו של הלילה בקרב ילדים, מתחיל באופן ההרדמות. אומנם השלמתם כבר עם הנדנודים על הידיים אבל הבעיה מתחילה שם!

כל אחד מאיתנו, מבוגרים וילדים, עובר בלילה מספר מחזורי שינה. המעבר ממחזור שינה אחד למשנהו מלווה ביקיצה קלה למספר שניות, לעיתים עוררות פיזית קלה המלווה בתנועה, וחזרה לשינה. מחזור שינה של ילדים קצר יותר משלנו המבוגרים, ואורך כארבעים וחמש דקות עד שעה.
ילדים אשר נרדמים עצמאית בתחילת הלילה, ידעו להרדים עצמם לבד באותן יקיצות טבעיות בין מחזורי השינה. ילדים אשר לא יודעים להירדם עצמאית, ותלויים בגורם תלות חיצוני כדי להירדם, יחפשו את אותו הגורם כדי להירדם מאותן יקיצות טבעיות בלילה.
על כן כדאי בשלב ראשון ללמד את בתכם הירדמות עצמאית בתהליך ההשכבה לשינה. סביר שכאשר תלמד להירדם עצמאית לשנת הלילה, תדירות ההתעוררויות בלילה ירדו פלאים.
אומנם לא ציינת כיצד מתבצע טקס השינה, אך בגדול עליו לכלול ארוחת ערב, אמבטיה ופעילות קצרה המובילה לשינה כגון שיר, סיפור, עיסוי וכו'.
בוודאי את שואלת כיצד מלמדים את בתך להירדם עצמאית?  תהליך זה יתבצע בהדרגה ובהתאם לקצב ההתקדמות של הילדה תוך מענה תמידי לבכי. ראשית כדאי לאמץ מנטרה קבועה כגון: "לילה טוב, עכשיו כולם הולכים לישון" עם חיבוק ונשיקה,  כדי לסמן את תחילת הלילה והפרידה מהיום.

בתחילה, אם הילדה רגילה להירדם תוך כדי נענוע, תחילה נישאר עם ההחזקה על הידיים ונוותר על הנענוע. ונוסיף  לחישות כגון ששששששש...
סביר להניח שתתקלו בהתנגדות, בבכי ובקושי רב. המקום שלנו כהורים הוא להכיל את הילד ולעזור לו להתמודד עם הקושי והתסכול בעקבות השינוי. זה באמת לא פשוט לעשות שינוי בהרגלי שינה. אבל זה מאד כדאי ורצוי לכל בני הבית ובזה אני לא צריכה לשכנע אותך ... בכל פעם שבתך תבכה, תרימו אותה מהמיטה אם יש צורך (רק אחרי שניסתה להירגע בכוחות עצמה), תרגיעו אותה, וכאשר נרגעת, השכיבו בחזרה במיטה להירדמות עצמאית וחוזר חלילה.
המפתח להצלחת תהליך כזה, שאינו פשוט כלל ומלווה בבכי ותסכול – הוא נחישות, אסרטיביות ועקביות בהתנהלותכם ההורים. כאשר תשדרו לבתכם מסר ברור וחד משמעי, תוך כדי הכלה, אהבה ואמפטיה, היא תוכל לצפות להתנהגות הנלוות להתנהגותה ולאימוץ מערכת כללים ברורה.
אין תהליך שינוי זה פשוט אבל בהחלט אפשרי. ילדים מחכים לעיתים שנעזור להם, ועד שלא נתחיל לא נדע שהם מסוגלים. זכרי כל העת שאת עושה זאת בעדה, כמו דברים רבים בחינוך שבטווח הקצר נראים קשים ובלתי אפשריים, ובטווח הארוך כולם נהנים מהם.

שיהיה הרבה הצלחה, ובמידת הצורך מומלץ לפנות לקבלת ליווי ויעוץ אישי יותר.