יציאה מחדר ההורים

ברוב המשפחות התינוק ישן בחדר ההורים כבר מהלילה הראשון בבית.  זהו צורך טבעי להיות קרובים לתינוק, להגן עליו ולהעניק לו בטחון. הקרבה הפיזית מאפשרת היענות מהירה לצרכיו של התינוק, וביטחון להורים שהתינוק תחת השגחה. הדבר נוח בפרט לאם המניקה המתעוררת תכופות להנקות בלילה, בעיקר בשבועות הראשונים.

כעבור זמן מה, שהוא אינדיבידואלי לכל משפחה ומותאם לסגנון ההורות בבית,  עולה השאלה האם זהו הזמן הנכון להעביר את התינוק לחדר משלו ?

גורמים המשפיעים על עיתוי מעבר התינוק מחדר ההורים לחדר משלו:

 1. סגנון ההורות – לא בכדי זהו הסעיף הראשון. ההורים הם אלו המכירים הכי טוב את ילדם ואת עצמם, ויודעים האם ומתי הזמן הנכון לעבור חדר. להורים תחושות לגיטימיות משלהם על עיתוי המעבר ויש לתת להן מקום גם אם הסביבה מעבירה מסרים אחרים. הנקודה שכדאי להתעכב עליה היא האם ההורים באמת מאמינים בהחלטתם ושלמים איתה, או ייתכן ואילוץ, כניעה לקושי, הרגל נוח, או חוסר רצון להתמודד, הם השיקול הנסתר להחלטה.
 2. יכולת הירדמות עצמאית – כאשר לתינוק יכולת הירדמות עצמאית ללא גורמי תלות חיצוניים (כגון הנקה, בקבוק, נוכחות הורית, נדנוד על הידיים וכו'), ניתן להעבירו לחדר משלו. משמעות הדבר היא שהתינוק לא זקוק לאותם גורמי תלות ביקיצות הטבעיות במהלך הלילה, וידע להחזיר עצמו למצב שינה. יחד עם זאת יש לציין שניתן להעביר עוד לפני רכישת יכולת הירדמות עצמאית תוך סיוע ההורה בהירדמות, רק שאז אם תהיינה יקיצות במהלך הלילה, הן יצריכו הגעה של הורה ועזרה בהירדמות.
 3. בשלות התינוק (וההורה) –. אם אתם סבורים שתינוקכם בשל למעבר הן מבחינת גילו, בגרותו, הבנתו,  ואולי אף רצונו בחדר משלו, אז יפה שעה אחת קודם וכדאי לעשות כן. כמובן שבשלותם של ההורים "לשחרר" את ילדם מכרעת בהחלטה. על ההורה להיות שלם עם כך שילדו בוגר, מסוגל, יכול ורוצה לישון בחדר משלו. הורה רגוע ובטוח בהחלטתו יסייע לילד במעבר.
 4. הנקה – אין ספק שיש נוחות רבה לאמא המניקה, כאשר התינוק קרוב אליה בלילה. אם שעות ההנקה בלילה הינן קבועות ומסודרות, כדאי לשקול את המעבר. לאמא יהיה די בטחון מתי היא צפויה לקום להנקה. קל וחומר כאשר תינוק אינו מתעורר כלל להנקה בלילה.
 5. זוגיות ואינטימיות – אכן אתם לא לבד בחדר. התינוק שלכם תמיד יהיה שם כשתכנסו למיטה. זוגות רבים חשים פגיעה באינטימיות עם נוכחותו של התינוק בקרבתם. ומוכרת לכם התחושה שעיניו מופנות אליכם ברגע הלא נכון?! זוגות רבים משלמים מחיר בזוגיות ובאינטימיות, וגרוע מכך גם מתרגלים לדבר. אם גם אתם בסיטואציה דומה, ומרגישים שילדיכם בשל למעבר, כדאי לעשות כן ולהחזיר לעצמכם את האינטימיות.
 6. שינויים – התינוק עובר שינויים מספר בחייו. כדאי לתכנן את המעבר מהחדר ולקחת בחשבון את הנדרש מהתינוק בתהליך השינוי, מחד כדי לנצל את המומנטום המתאים ביותר, ומאידך בכדי להימנע מסמיכות בין שני אירועים "מפריעים" זה לזה. למשל אם בזמן הקרוב צפוי מעבר דירה, כדאי לנצל את ההזדמנות  ליציאה מחדר ההורים עם המעבר לדירה החדשה. הולדת אח בבית הינה שינוי שבבתים רבים  מצריך "פינוי" מקום בחדר ההורים. מומלץ להקדים את המעבר מחדר ההורים כשלושה חודשים לפני הלידה הצפויה, כדי לא ליצור תחושת "נישול" של הילד.

תכנון המעבר ומפתחות להצלחתו

משהחלטתם שזה הזמן, יש להשקיע חשיבה ולהיערך בהתאם. לשינוי זה שתי התמודדויות מקבילות: פרידה מהמוכר והנעים בחדר ההורים, והתרגלות לסביבה חדשה בחדר הילדים.  כמו כל שינוי, גם שינוי חדר הוא לעיתים לא פשוט, דורש הסתגלות ומעורר געגוע של שני הצדדים...

 • הכנת החדר ודייריו ה"ותיקים" (אם יש)  -  כדאי להכין את החדר החדש עבור הילד, כך שיהווה סביבה נעימה המקרינה תחושת שלווה, מוכרות ובטחון. ניתן להעתיק במידת האפשר את החפצים, הקישוטים, והמצעים לחדר החדש כדי לצמצם את השוני בין החדרים ולאפשר "נחיתה" רכה יותר. אם הילד עובר לחדר עם אחיו הגדולים יותר, כמובן שיש להכין גם אותם למעבר. לגיטימי שיביעו התנגדות, אך אנחנו ההורים אלו שקובעים במקרה זה, ויחד עם ההבנה והאמפטיה לתחושותיהם במידה ומתנגדים, המסר יהיה ברור.
 • הכנת הילד – אין להמעיט מערכה של ההכנה.  גם אם נדמה כי הילד קטן ואינו מבין דבר - הוא מבין הרבה. ניתן לספר לילד שבקרוב יעבור לחדר משלו/עם אחיו. כדאי להראות לו את החדר, המיטה אם ניתן, המשחקים וכו'. המסר הוורבלי והבלתי ורבלי עוברים לילד ונותנים בטחון על העתיד לקרות .
 • ליידד את הילד עם החדר החדש – עוד בטרם המעבר מומלץ להפוך את החדר החדש לאטרקטיבי בעיני הילד. ניתן להכניס לחדר משחק אהוב במיוחד, ליצור פינה כייפית כגון פופים או כריות, לקשט את החדר באלמנטים ש"יעשו את זה" לילדכם (כגון תאורה מיוחדת , מובייל, מדבקות קיר וכו') וכך מדי יום לפני המעבר, לשהות עם הילד בחדר החדש, לשחק בחדר,  וליידד אותו עם הסביבה החדשה.
 • טקס שינה – חשיבותו של טקס שינה נכונה תמיד, ובפרט עם שינוי כגון יציאה מחדר ההורים. טקס שינה יכול להיות  בנוי למשל מארוחת ערב, אמבטיה, שיר/סיפור ומנטרת פרידה ולילה טוב. התמידו באותו טקס השינה שערכתם טרם המעבר גם לאחריו, כדי לייצר תחושת בטחון ולשמר את היציב והקיים סביב השינה, גם כאשר המיקום השתנה.

כיצד להתמודד עם קשיי הילד במעבר?

 • ראשית יש לתת מקום לקושי, לפחדים, לבכי ולגעגוע. הילד ירצה לבדוק שאנחנו בסביבה ואנחנו שם בשבילו. יש להציב גבולות ולקחת בחשבון כי הילד יבדוק אותם, ינסה אותנו, ולהזכירכם זה בעיקר  עלול לקרות שאתם כבר עייפים ומותשים. אסרטיביות, עקביות ונחישות, יעזרו גם לכם וגם לילדיכם לבצע את השינוי. זכרו כל העת, בעודכם מחזירים אותו לחדרו (אם יכול לרדת לבד ממיטתו)  או נענים לבכיו בלילה, או מחזירים אותו למצב שכיבה כאשר נעמד, כי אתם בעדו ולטובתו. התכוננו למספר לילות מתישים, אבל ההשקעה תחזיר את עצמה, ולבסוף הילד ילמד כי לא כדאי לו להיעמד יותר, לרדת מהמיטה או לבכות  כי תמיד בסוף הוא יירדם במיטתו שלו, ואולי גם בסוף הלא רחוק כל כך,  גם חדרו החדש ימצא חן בעיניו.
 • ומשהחלטתם שזה הזמן הנכון, עשו כן וזכרו שאין דרך חזרה! עליכם לייצר מצב בו לילד ברור היכן ישן הלילה, ומה הסידור החדש בבית. זכרו כי "זגזוג" בהחלטה יבלבל את הילד.

הדבר החשוב מכל לדעת הוא, כי אם אתם עושים את המעבר בעיתוי הנכון, עם ההכנות הנדרשות והאמונה כי זה הדבר הטוב ביותר עבורכם ועבור ילדיכם, ההצלחה לא תאחר לבוא וכולם יתרגלו לסידור החדש ואף יהנו ממנו.

כמובן אחרי שהמעבר התרחש בהצלחה, חלף די זמן, השינוי התקבע, והשגרה ברורה לכל, ניתן מדי פעם להתפנק יחדיו במיטת ההורים. הרגלים הרי נועדו כדי שמדי פעם נחרוג מהם...

בהצלחה!

מאת: מורן בר-טל

יועצת שינה ומנחת הורים בגישת האינטליגנציה הרגשית.

מנהלת סניף צפון.