מהי מיטת מעבר?

מיטת מעבר הינה מיטת ביניים, עבור ילדים שמיטת התינוק כבר קטנה מדי עבורם, אך מיטת הנוער עדיין גדולה מדי. המיטה מתאימה לילדים בגילאי כשנה וחצי עד חמש. מיטת המעבר פתוחה ללא סורגים, בגובה של כ – 30 ס"מ מהרצפה (כך שגם אם נופלים אין סכנה) וקיימת באורכים ומחומרים שונים. למיטה יש מעקה המאפשר עלייה וירידה עצמאית של הילד. לעיתים אותו המזרן ממיטת התינוק יכול לשמש גם כמזרן במיטת המעבר.

העיתוי המומלץ למעבר

הורים רבים מתלבטים מתי הזמן הנכון להעביר את ילדם למיטת מעבר, והאם זה כבר הזמן להיפרד ממיטת התינוק. החשש הגדול ביותר של המעבר למיטת מעבר הוא של ההורים עצמם, שרוצים להימנע מעצמאות הילד בשעת ההשכבה ובמהלך הלילה. לכן לעיתים ישנה העדפה של הורים להשאיר את הילד כמה שניתן במיטת התינוק כדי ליצור "שקט" סביב השינה וכשאין ברירה אז מעבירים. חשוב לזכור כי הירידה מהמיטה אומנם יכולה להקשות בתקופת הראשונית סביב נושא השינה, אך בכוחה לתרום להתפתחות עצמאות הילד ובשלותו בתחומים אחרים.

ישנם מספר משתנים שכדאי לקחת בחשבון טרם המעבר:

שינויים "פנימיים" לילד

1. כאשר הילד מתחיל לנסות את יכולותיו הפיזיות ולעשות סימנים של טיפוס על המיטה, סכנת הנפילה ממיטת תינוק היא גדולה, וכדאי להקדים את הילד וטרם הנפילה הראשונה כבר להעביר למיטת מעבר.

2. כאשר הילד מתחיל תהליך גמילה מחיתולים זה הזמן לתכנן את המעבר. שלב הגמילה מאופיין בהתפתחות עצמאות הילד, בפיתוח הוויסות והשליטה העצמית, וברצון שלו להידמות ל"גדולים". מיטת מעבר עשויה לחזק בילד יכולות אלו, תוך קימה עצמאית לשירותים במהלך הלילה.

3. כאשר לילד יש הרגלי שינה והאכלה קבועים ונכונים בלילה, ניתן לבצע את המעבר. ילד אשר מתקשה בהרדמות עצמאית וזקוק לגורמי תלות כדי להירדם, מתעורר תכופות, אוכל שלא לצורך במהלך הלילה, עובר בלילה למיטת הוריו ומראה סימנים נוספים של בעיות שינה– המעבר מועד מראש לכישלון ועלול להביא למאבקי כח עם הילד ולהנצחת המצב הקיים.

שינויים "חיצוניים" לילד

1. צפייה להולדת תינוק חדש במשפחה – אחד האילוצים הנפוצים לפרידה ממיטת התינוק הוא כי יש לפנותה לטובת התינוק הצפוי להצטרף למשפחה. כדאי להימנע מסמיכות בין הולדת האח למעבר למיטת המעבר. הסמיכות עלולה לחזק את תחושת נישול הילד ממיטתו ע"י האח הקטן, שגם ככה הופעתו של התינוק החדש דורשת התמודדות לא פשוטה ומעלה את "רכושנות" הילד על מה שהיה פעם שלו . ההמלצה היא להעביר את הילד למיטת המעבר כ 6-10 שבועות לפני הלידה, בליווי הסברים וחיזוקים.

יש להדגיש את סיבות המעבר ל.. ולא את הפרידה מ... (אך לא להתעלם מהן).

2. מעברים ושינויים - כל שינוי ומעבר כגון מעבר דירה, שינוי במסגרת חינוכית, פרידת הורים, גמילה מחיתול או מוצץ, בעיה בריאותית וכו' – דורשים מהילד התמודדות והסתגלות. כדי לא להעמיס ולהקשות על הילד, לא נעביר למיטת מעבר כשברקע מתחוללים שינויים אחרים. נעשה את המעבר למיטה, אחרי שמעבר אחר הוטמע.

שיהיה מעבר נכון ונעים למיטת המעבר!

כותבת המאמר:

מורן בר-טל

יועצת שינה ומנחת הורים בגישת האינטליגנציה הרגשית.

מנהלת סניף צפון ברשת עידן ההורות.

http://idan-hahoroot.co.il/