מערכת היחסים הראשונה של תינוק בעולם היא עם הוריו. הוא זקוק להם כדי לשרוד ולהתפתח בצורה תקינה. ההורים מספקים את הצרכים הבסיסיים של הילדים - מזון, מחסה, חום ואהבה. אלו מעניקים לילד את תחושת המיוחדות, הערך, השייכות והביטחון שילד זקוק בכדי להמשיך לחקור וללמוד בעולם.

 

כאשר נולדים אחים והמשפחה מתרחבת, הילדים חולקים עם אחיהם את המשאבים המוגבלים של ההורים. משאבים של זמן, תשומת לב, הכרה, הקשבה, כסף, חיבוקים, זמן איכות. לראשונה הילדים לומדים כיצד לחלוק, לשתף, לחכות בסבלנות, לוותר, לשמוח בשמחת האחר.

 

משימות אלו אינן פשוטות ללימוד והן טומנות בחובן תחושות של שמחה, הישג, הצלחה, הנאה, הכרה וגם תחושות של כעס, קנאה, תסכול.

 

כמה פעמים קרה לכם שהשארתם את הילדים לבד בבית והם הסתדרו אך מרגע שהגעתם הביתה הם התחילו לריב. הסיבה נעוצה בכך שרוב ההתנהגויות של ילדים נובעות מרצון למשוך את תשומת ליבכם, ההורים.

 

מריבות בין אחים גורמות להורים לחוש תחושה של חוסר אחידות במשפחה, חוסר הרמוניה ואהבה. תחושות אלו נתפסות לעיתים על ידי ההורים ככישלון חינוכי. אך, מריבות במשפחה וגם בין אחים הם חלק טבעי ממערכת יחסים תקינה שיש בה מקום לביטוי של מכלול הרגשות שאנו חשים. הקשר בין אחים כמו גם הקשר הזוגי, החברי, ההורי מלווה בתחושות של אושר, הנאה, התרגשות, הפתעה, שמחה וגם של כעס, עלבון, רוגז ותסכול.

 

כשאחים רבים הם לומדים לתת ביטוי לתחושות הקשות שיש להם, להתמודד עם מה שחשוב להם, לעמוד על שלהם וגם לומדים לוותר, לשתף, לחכות בסבלנות. בתוך המשפחה נבנות מערכות היחסים הראשונות של הילד עם הסובבים אותו. כאן הם לומדים את כל המיומנויות החברתיות שלהן יזדקקו לאורך החיים. במסגרת אוהבת, מכילה וסומכת הם יוכלו להתנסות ולהתאמן כיצד מחכים בתור, כיצד מוותרים, כיצד משתפים פעולה, כיצד סולחים וכיצד מתנצלים. מיומנויות אלו ואחרות ישמשו את הילדים ביצירת קשרים חברתיים בריאים עם חברים, בני זוג, משפחה.

 

מערכת יחסים בין אחים כמוה ככל מערכת יחסים שיש בה הסכמות ואי הסכמות, הבנות ואי הבנות, רצונות שונים שמתנגשים אחד בשני. כמוה כמערכת הזוגית שלכם, ההורים, שבה נפגשים שני אנשים שלהם רצונות, שאיפות, מחשבות שונות. הביטוי - ״על טעם וריח אין להתווכח״ מציין את השונות המרובה שיש בינינו, השונות הזו היא מה שמבדיל ומייחד אותנו האחד מהשני. בזכות השונות הזו יש מקצועות וכישרונות רבים בעולם וכל אחד יכול לתת ביטוי למיוחד שבו. השונות הזו היא גם מה שמביא אותנו למצבים שיש בהם תסכול, כעס, צער, עלבון על כך שלא קיבלו את דעתנו, צורת המחשבה שלנו או את הרעיון שהגינו.   

 

תנו מקום למעשים החיוביים שלהם ולא רק לתגובות הכעוסות או האלימות. מצאו לאורך היום מצבים בהם הילדים מתנהגים בנימוס אחד כלפי השני, משתפים, מוותרים ושבחו אותם. הסבירו מדוע אתם משבחים אותם ותנו שם להתנהגות החיובית. לדוגמה - אימרו נעים לראות שאתם משתפים אחד את השני.

 

אפשרו לילדים לפתור בעצמם סכסוכים כל עוד הריב אינו דורש התערבות. השארו בקרבת מקום והקשיבו להתנהלות בין הילדים. חזקו אותם במידה והצליחו להגיע לפתרון בעצמם. במידה ואחד האחים או שניהם מגיבים בצורה תוקפנית או מסוכנת הפסיקו מיד את המריבה. תשקפו את מה שראיתם - אני רואה שני ילדים כעוסים מאוד. הפרידו ביניהם כיוון שלא בטוח להיות ביחד ואימרו לכל אחד לעשות משהו אחר שיכול להרגיע אותו. לאחר שנרגעו נהלו ביחד שיחה שמטרתה לתת לכל אחד מקום לרגשות ולדאגות שלו. למדו את הילדים לדבר במשפטים שמתחילים ב - ״אני״ במקום ב ״אתה״, לתאר את הרגשות שלהם ולהציע אפשרויות לפתרון.

 

הדגישו את המיוחד בכל ילד. לכל אדם יש לפחות דבר אחד שהוא מוכשר בו. הראו לכל ילד שהוא בעל ערך וחשיבות ללא כל קשר או השוואה למעשים של אחיו. מצאו מה מיוחד בילד שלכם ותנו מקום לכישרון שלו. אחד ,מוכשר בלימודים, שני במוזיקה, אחר בציור . . . כל אחד ימצא את מקומו בעולם ובכדי לטפח את הביטחון העצמי ותחושת הערך אצל הילד שימו דגש על חוויות של הצלחה, הכרה בחוזקות שלו, טיפוח הכישרון שלו.

 

אפשרו לכל ילד את הפרטיות שלו. לחלוק זו משימה שאינה פשוטה ולכולנו יש חפצים שאנו אוהבים במיוחד. תנו מקום למרחב האישי של כל ילד, הצעצוע האהוב עליו או חפצים אישיים שהיה רוצה לשמור רק לעצמו. למדו את האחים לכבד את המקום והחפצים אחד של השני.

 

הכירו בכך שיש לכם מערכת יחסים שונה עם כל ילד. אין זה אומר שאתם אוהבים יותר או פחות, אלא שונה. לעיתים הילדים הם שיקוף של התנהגות שאינכם אוהבים בעצמכם, בבן הזוג שלכם וזה מעורר בכם תחושות שונות. שימו לב מהי ההתנהגות של הילד שקשה לכם להכיל - האם הוא תחרותי? עקשן? לא מסודר?

נסו לזהות מה מקשה עליכם בהתנהלות הזו. האם גדלתם בבית מסודר? לא מסודר? האם הילד מזכיר מישהו בהתנהגות שלו?

 

ובעיקר הבינו כי מערכת יחסים עם הילדים כמוה כמערכת הזוגית שלכם מצריכה הרבה עבודה, סבלנות, פשרות ויצירתיות. אם אתם מרגישים שיש נושא מסוים עליו אתם מתווכחים כל הזמן, נסו לשנות את זווית הראיה שלכם, נסו לשנות את התגובה שלכם או נסו לחשוב כיצד ניתן לעשות דברים אחרת.

לעיתים אנו תקועים בדפוסים קבועים וכל שינוי קטן יכול לשנות את המציאות של חיינו.

 

 

 

שגית גרוס

יועצת משפחתית

עידן ההורות