מורן שלום,

לבני בן 9 חודשים הרגלי שינה טובים ובריאים. כל יציאה משגרת השינה קשה מאד. אחרי כל נסיעה לוקח לנו לפחות שבוע לחזור לשגרת השינה ולסדר היום הקבוע. אני מאד מוטרדת מהחג המתקרב בו אנו אמורים להתארח אצל הוריי מספר ימים. מה עושים? איך לעזור לו לישון שם היטב? האם יש דרך למנוע את  הנסיגה שאחרי?

מורן משיבה:

הרגלי שינה טובים, סדר יום מובנה ושיגרה ברורה, הם חשובים ורצויים בכל משפחה.  יחד עם זאת בחיי היומיום לא פעם אנו נדרשים ליציאה מהשגרה והרגלי השינה אמורים להשתלב עם החיים הדינמיים. הורים רבים טרודים בשאלה האם  היציאה מהשגרה תפגע בהרגלים, או שתהיה אפיזודה חולפת עד לפעם הבאה.
כדי לאפשר לילדך לישון היטב גם מחוץ לבית, וכדי לחזור אחר כך להרגלים הטובים בבית, כדאי לך להקפיד על הדברים הבאים:

הכל מתחיל בהורים... - שדרו לילד תחושת נוחות, בטחון ואמון בסביבת בית הורייך. היו מוכנים מראש כי צפוי קושי בהירדמות וזה טבעי לחלוטין. קבלו זאת בהבנה ואל תאיצו ותלחיצו את ילדך.

הבית נוסע איתכם – קחו איתכם לנסיעה כל חפץ המסמל עבור ילדך את תחושת הבית: צעצוע, שמיכה, חפץ מעבר, מוצצים וכו'. כך ניתן לרכך את תחושת הפער בין הסביבה החדשה לזו המוכרת לילד, ולתת לילד בטחון בעזרת המוכר לו.

שכפול טקס השינה –ערכו את טקס השינה באותו האופן כמו בבית. ככל שתחרגו יותר משעות השגרה ומטקס השינה המוכר, כך תבלבלו את הילד ותבליטו שלא במתכוון, את הפער בין הבית למקום הזר. הירדמות על הידיים, באוטו וכו' שיופיעו לראשונה בבית הורייך, עלולות להעביר מסר ש"כאן אינך יכול להירדם כהרגלך, אינך בטוח, אתה זקוק לנו " על כן השתדלו להימנע מכך.

שעות נסיעה -  תכננו מראש את זמני הנסיעה באוטו בהתאמה ובחפיפה לשעות השינה של ילדך. אפשרו לילד לישון לפחות שינה אחת במהלך היום במיטה לזמן מקסימלי.

 אם לילדך הרגלי שינה בריאים ונכונים, החזרה לשגרה תהיה סביב שלושה ימים, אם מתארכת מעבר לכך יש לבדוק מה יש לשפר בהרגלי השינה בביתכם.
בטוחה כי התחשבות בילד ובקשייו, ומודעות לנקודות הללו יסייעו לכם להקל מחד על איכות השינה בחוץ ומאידך על החזרה לשגרה. שיהיה בהצלחה!!!

 ______________________________________________________________________

מורן שלום,

יש לי שני ילדים בני שלוש ובת שנה וחודשיים. אני נעזרת פעם בשבוע בשעות הערב בסבא וסבתא משני הצדדים כיוון שנשארת מאוחר בעבודה. בימים שאני עם הילדים אני מקפידה על ארוחת ערב מסודרת, טקס שינה, ושעת השכבה קבועה לילדים. שסבא וסבתא נמצאים יודעת שהשגרה נשברת, ושהם מפנקים את הילדים גם בתהליך ההשכבה. האם הדבר עלול לקלקל את ההרגלים שיש כבר בבית? מה עליי לעשות?

מורן משיבה:

נפלא הדבר שיש אופציה לקבל עזרה מסבא וסבתא ולהעניק זמן איכות לכל השותפים במפגש.
חשוב לזכור כי את החינוך לילדינו אנחנו ההורים מעצבים. סבא וסבתא המגיעים פעם ואף פעמיים בשבוע אינם "הורים מחליפים".
ילדייך יודעים היטב כי האינטראקציה עם סבא וסבתא שונה לחלוטין מזו אתכם ההורים. סבא וסבתא אמורים לנקוט בגישה רכה ומלטפת, בהענקת חם ואהבה, ואת החינוך ישאירו להורים.
מרגע שתביני כי ילדייך יודעים לעשות את ההפרדה בין הדמויות המחנכות והדמויות שמחוץ למגרש הזה, יהיה לך קל יותר לאמוד את מידת ההשפעה של היציאה מהשגרה.
בכל מקרה חשוב לערוך שיחה עם סבא וסבתא ולהבהיר להם שכדי להקל על כל הצדדים זוהי השגרה המקובלת בביתנו, וזהו טקס השינה בכל ערב. כדאי גם להגדיר את אותם קווים אדומים בתחום השינה (ובכלל בחינוך) אותם לא תרצו שיחצו. למשל לא מקובל עלייך כי ישכיבו את ילדייך לישון במיטתכם, או לא מקובל כי ירדימו אותם מול הטלויזיה.
מרגע שיכבדו את הגבולות הברורים שלך, תוכלי לסמוך עליהם יותר, וניתן יהיה לגלות גמישות בתוך הגבולות ולאפשר חופש פעולה לסבא וסבתא  לפנק ולעשות דברים כיפיים ושוברי שגרה – וכולם יהנו מכך פעם בשבוע.
חשוב לזכור כי גם אם לסבא וסבתא גישה אחרת ואף סותרת מהמקובל בביתכם, אתם מעצבי החינוך העיקריים לילדיכם וכך גם את הרגלי השינה אתם קובעים.